Šokující exploze v Česku, zhaslo několik lidských životů
Že občas někde dojde k menšímu či většímu výbuchu, to se stává i v naší zemi. Důvodů je více – nepozornost a nedůslednost, záměr, nešťastná náhoda. Co je to vlastně výbuch čili exploze?
Jedná se v podstatě o fyzikální jev, při němž dojde k náhlému a zpravidla velmi prudkému uvolnění energie a také lokálnímu zvýšení tlaku a teploty. Prudká změna tlaku se obvykle šíří jako rázová vlna po okolí. Výbuch může být mechanický (překročení tlaku plynu či kapaliny v uzavřené nádobě), elektrický (přeskočení výboje mezi místy s vysokým rozdílem elektrického potenciálu), chemický (prudký rozklad chemických sloučenin, spojený s uvolněním velkého množství plynů a tepla). A pak už jsou výbuchy, jejichž energie je tak silná, že dochází k destrukci měst, celých rozlehlých oblastí na planetě, a dokonce vesmírných těles. Jedná se o výbuch vulkanický, jaderný a výbuch supernovy.
Exploze v ČR
Sotva nám začal nový rok, už tu máme i závažnou explozi, při níž zhaslo několik lidských životů. K výbuchu došlo v restauraci U Kojota v Mostě v sobotu 11. ledna 2025. Šest osob zemřelo hned, za tři dny poté ještě i těžce popálená žena. Pět z osmi zraněných pět dní po události stále zůstává v péči lékařů v pražské vinohradské nemocnici. Z hlediska počtu obětí se jedná o šestý nejtragičtější výbuch s požárem v samostatné české historii. Příčinou byl zřejmě převrácený plynový ohřívač a výbuch propanbutanové lahve. Každopádně došlo k požáru a k explozi. Třiceti lidem se z hořící budovy podařilo uprchnout. Úřady v čele s kriminální policií prozatím ještě příčinu neštěstí vyšetřují. Hasiči prověřují stabilitu budovy, aby osoby, které vedou vyšetřování, nebyly v ohrožení.
Výbuchy ve Vrběticích
Areál o délce zhruba deseti kilometrů původně patřil armádě, ale od roku 2006 zde měly sklady soukromé společnosti zbrojního průmyslu. 16. října 2014, tedy zhruba před deseti lety, se z muničního skladu v obci Vrbětice na Zlínsku ozvala masívní exploze. Ta rozmetala betonovou budovu tak, že zbylo jen torzo některých obvodových zdí. A mezi nimi třímetrový kráter. Tlaková vlna zasáhla a poškodila budovy několika firem, strojírny, odborné učiliště a několik domů u Vlachovic. Předtím než k detonaci došlo, objevil se menší požár a byli přivoláni hasiči. Kdyby jen tušili, že uvnitř se nachází 60 tun trhavin…
A aby toho nebylo málo, tak o šest týdnů později vyletěl do povětří i druhý muniční sklad, který byl od prvního asi kilometr vzdálený a nacházelo se v něm v tu dobu 98 tun materiálu. Dvě exploze, které otřásly nejen Vrběticemi, ale v přeneseném významu také celou českou kotlinou! To přece nemohla být náhoda nebo neštěstí?! Spíš záměr a sabotáž. Tím spíš, že následně se ještě ozvalo 355 slabých neřízených výbuchů, což trvalo až do půlky prosince. Pyrotechnici se na místo mohli vrátit až těsně před Vánocemi. Zbylá odvážená munice vydala na 550 kamionů.
Na místě tehdy zemřeli dva lidé, jejichž těla byla nalezena až po měsíci. Zásah bezpečnostních složek trval celých šest let. Hasiči s policisty a pyrotechniky při nich zajišťovali sběr munice. Explozemi bylo dotčeno nejméně pět obcí. Policie činy vyšetřovala jako úmyslné obecné ohrožení. V roce 2021 oznámili tehdejší premiér s vicepremiérem, že existuje reálné podezření, že za výbuchy stojí důstojníci ruské tajné služby GRU. Což bylo na počátku roku 2024 potvrzeno: výbuchy byly výsledkem ruské diverzní operace. Národní centrála proti organizovanému zločinu však vyšetřování případu v dubnu 2024 odložila pro nesoučinnost Ruska a na území ČR nezískala dostatek důkazů pro stíhání podezřelých osob.
Výbuch ve firmě Sellier & Bellot ve Vlašimi
Krátce před explozemi ve Vrběticích, došlo ke smrtelné tragédii ve Vlašimi ve Středních Čechách. V areálu tamní zbrojovky došlo k výbuchu ve skladu s materiály na výrobu zápalek. Vzňal se střelný prach, ale k požáru celé budovy nedošlo. Pohřešováni byli tři zaměstnanci, jejichž ohořelé ostatky byly později nalezeny.
Explozi v Baltu zaznamenaly i přístroje u nás
26. září 2022 došlo ke dvěma silným explozím v Baltském moři. Jednalo se o podmořské výbuchy plynovodů Nord Stream 1 a 2. Tehdy sice nebyla Česká republika hmatatelně poškozena, avšak tuzemské seizmické přístroje exploze zaznamenaly. Jan Zedník, odborník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR k tomu řekl:
V dané oblasti jsou přírodní zemětřesení vzácná, proto nebylo pochyb, že jde právě o plynovody.
Vyšetřování se ujaly německé úřady a pracují s verzí, že se jednalo o cílený útok.