Tajemné jevy, na které Češi stále hledají vysvětlení

Tajemné jevy, na které Češi stále hledají vysvětlení

Foto: zm_photo / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V naší republice můžeme najít bezpočet jevů, které se nedají tak snadno vysvětlit. Jednou z těchto záhad jsou i záhadná světla na Šumavě, rozlehlém pohoří na hranicích Česka a Německa. Tato světla se objevují na různých místech pohoří a fascinují jak návštěvníky, tak i obyvatele.

Obsah článku
  1. Kdy se světla začala objevovat
  2. Vzniklo bezpočet legend a pověstí
  3. Co na to říká věda?
  4. Světla jsou dodnes turistickou atrakcí
  5. Světla ovlivnila kulturu a umění

Kdy se světla začala objevovat

Lidé si podivných světel na Šumavě začali všímat již v 19. století. Světýlka se začala objevovat hlavně v noci, někdy však také přes den. Lidé je popisovali jako jasně zářící koule nebo i pruhy, které se z nevysvětlitelných důvodů na obloze pohybovaly, a to mnohdy vysokou rychlostí. Někdy však světla zůstala nehybná, pouze se objevovala nad lesy a loukami. Tyto anomálie se nad Šumavou objevují dodnes.

Vzniklo bezpočet legend a pověstí

Nejen obyvatelé se snažili najít ne vždy racionální vysvětlení, proč se to děje. Vzniklo bezpočet legend a pověstí. Jedna pověst říká, že světla označují místo ukrytí pokladů v lesích a bažinách Šumavy. Jiná tvrdí, že jde o duše zemřelých lidí, které se vracejí na místo, kde trávily čas nejraději.

Místní si vyprávějí příběhy o tom, jak potkávali zvláštní bytosti, které doprovázela ona světla. Někteří z nich vyprávějí o spatření bílých postav, které se mihly mezi stromy. Díky těmto historkám, ať už jsou pravdivé, nebo vymyšlené, se Šumava stala atraktivní lokalitou pro zájemce o duchovno a záhady.

Co na to říká věda?

O záhadná šumavská světla se pochopitelně brzy začali zajímat různí badatelé a vědci. Ti měli za úkol najít racionální vysvětlení jejich původu. Někteří z nich spojují světýlka s přírodními jevy, například ne příliš běžné atmosférické úkazy, jiní tvrdí, že jde o světelné odrazy, které se objevují kvůli specifickým geologickým podmínkám na Šumavě. Jiní vědci se domnívají, že světýlka vydávají určité organismy, které v místních lesích žijí.

Ale někteří vědci se přiklánějí k možnosti, že jde o výsledek elektromagnetických anomálií. Světla jsou podle této teorie výsledkem změny magnetického pole naší planety, což by mělo vytvářet světla přímo v atmosféře. Bylo totiž zjištěno, že oblast Šumavy skutečně vykazuje v tomto ohledu jisté odchylky.

Podle některých vědců mají světla vliv na změny magnetického pole naší planety
Podle některých vědců mají světla vliv na změny magnetického pole naší planety | Zdroj: Elf+11 / Depositphotos

Světla jsou dodnes turistickou atrakcí

Výše uvedená vědecká vysvětlení jsou však pouhé pokusy objasnit tuto anomálii, ovšem dodnes nikdo nezjistil, proč se objevuje. Lidé, kteří se na místo vypravili a světýlka uviděli, je popisovali jako fascinující, někdy jako děsivé. Na místo se sjíždějí turisté, neboť se rozkřiklo, že světla dodávají Šumavě zvláštní kouzlo.

A místo se nevyhnulo ani návštěvám různých lovců duchů, kteří se snaží najít důkazy o tom, že jde o paranormální jev. To, co natočili, je na pováženou, ale pro skeptiky dobrá zpráva – dosud se nepodařilo s jistotou určit, že světla jsou opravdu paranormálního původu.

Průvodci vodí turisty po stezkách, kde se světla vyskytují nejvíce. Tyto trasy však rádi absolvují i milovníci přírody.

Světla ovlivnila kulturu a umění

Světla neušla pozornosti umělců, a to včetně spisovatelů, kteří se začali tomuto úkazu věnovat ve svých dílech. Dělí se na dvě skupiny, ti, kteří světla prezentují jako nadpřirozeno, a ti, kteří se snaží pomoci vědcům najít logické vysvětlení této záhady. Nikomu se to však dodnes nepodařilo.

Tento jev je podrobně zkoumán v tomto videu.

Reklama
Reklama