Tato neuvěřitelná záhada stále trápí odborníky. Záhadu mohou konečně rozluštit testy DNA
Záhada Mozartovy lebky, to je něco, co nedá spát mnoha odborníkům, ale i příznivcům geniálního rakouského skladatele. Lebka je přechovávána nadací Mozarteum v Salcburku.
Mozart je umělcem, který žil sice krátce, dokázal být však navzdory svému hýřivému a bohémskému způsobu života mimořádně plodným. Na svém kontě má neskutečných 626 hudebních děl. Salcburský rodák zemřel 5. prosince 1971 ve Vídni. Umřel chudý, v zapomnění. Proto byl pohřben do hromadného hrobu společně s tuláky a bezdomovci. Poté, co se veřejnost začala o jeho dílo opětovně zajímat, byly jeho pozůstatky exhumovány. Alespoň tedy pokud jde o lebku. Nikdo však nemůže pochopitelně se vší jistotou zaručit, že jde opravdu o Mozartovu lebeční kost.
Otevřela se hrobka Mozartovy rodiny
Odborníci se o této záhadě dohadují po celá léta, a tak v říjnu tohoto roku došlo k otevření rodinné hrobky Mozartových. Ta se nachází v Salcburku, je součástí Sebastiánského hřbitova. Bude z ní vyjmut genetický materiál, aby byl tento následně porovnán s tím, který vědci získají z údajné lebky Wolfganga Amadea. Jenže ani otevření rodinné hrobky Mozartových se neobešlo bez záhady. Podle zápisů v ní mělo ležet šest lidských ostatků, nicméně po otevření se jich našlo hned devět. Komu tedy patří zbylé tři? "Je poměrně běžné, že pozůstatky byly překládány nebo se stěhovaly dohromady, když byl na řadě další pohřeb," uvedl v rozhovoru pro deník Kurier Christian Reiter, odborník z vídeňské soudní medicíny.
Záhadu mohou konečně rozluštit testy DNA
Nadace tvrdí, že lebka zaručeně patří Wolfgangu Amadeovi Mozartovi, jenže je tomu skutečně tak? Nemůže patřit někomu úplně jinému? Nějakému neznámému chuďasovi, ztroskotanci, vyvrhelovi? Přes 100 let si touto otázkou lámou hlavu Mozartovi příznivci a zatím stále nenašli odpověď. Jedná se o skutečnou záhadu, která ale možná má řešení. Lebka bude podrobena analýze DNA, deoxyribonukleová kyselina bude následně porovnána s genetickým materiálem zaručených příbuzných tohoto skladatele. Projekt analýzy géniovy lebky podporuje mj. i rakouská veřejnoprávní televizní stanice ORF. Tato stanice se dokonce rozhodla o celé věci natočit dokumentární snímek.
Našla se kostra Mozartovy neteře?
Výše zmíněný Reiter vede srovnávací analýzu DNA. Teď bude na něm a jeho týmu, aby nedošlo k omylu. Vybrány musí být totiž ostatky, které skutečně náleží Mozartovým příbuzným, což současná hrobka nemusí bezezbytku splňovat, protože v ní mohou být pohřbeni teoreticky i cizí lidé. Vědce zajímají především ostatky ženských příbuzných skladatele. Důvod? Ten je, jak už to tak obvykle bývá, prostý. Ženská mitochondriální DNA nepodléhá mutacím, z toho důvodu je podle ní spolehlivě zjišťována rodová příbuznost. V hrobce byla nalezena kompletní kostra mladé ženy, může přitom jít o Jeanette, Mozartovu neteř, kterou měla umělcova sestra Nanerl. Uvidíme tedy, zda bude záhada konečně rozluštěna, či zůstane navždy zahalena pod rouškou tajemství.