Tento nečekaný objev změnil českou historii

Tento nečekaný objev změnil českou historii

Foto: julief514 / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Někteří z nás je používají den co den, jiní zase ani netuší, že tento významný vynález pro svět pochází z hlavy a rukou českého vynálezce. Řeč je o kontaktních čočkách, mnozí z vás možná tento článek čtou s jejích pomocí; co vše víme o tomto revolučním vynálezu?

Obsah článku
  1. Trocha historie
  2. Byl ale opravdu první?
  3. Kdo byl Otto Wichterle
  4. Kontaktí čočky dnes
  5. Výhody
  6. Nevýhody
  7. Začátky kariéry
  8. Jeho největší úspěchy

Trocha historie

S vynálezem dnešních moderních kontaktních čoček přišel Otto Wichterle v roce 1959. Jedná se o klasické takzvané měkké kontaktní čočky, které se dnes běžně používají a usnadňují život milionům lidí po celém světě. 

Byl ale opravdu první?

Otto Wichrle přišel s vynálezem měkkých kontatkních čoček v roce 1959, ale s podobným vynálezem již přišel v roce 1888 německý oftalmolog Adolf Gaston Eugen Fick, tomu se podařilo vyvinout takzvané tvrdé kontaktní čočky. Bohužel pro širší využití v populaci tyto čočky nebyly moc vhodné. Jak už jeich název napovídá, nedokázaly se moc přizpůsobit lidskému oku a jejich užívání bylo značně nepohodlné. Užívání těchto čoček působilo často problémy, a to zejména podráždění očí.

Kdo byl Otto Wichterle

Prostějovský rodák Otto Wichterle se narodil dne 27. října 1913 a zemřel 18. srpna 1998. Patří mezi významné české vynálezce, drží úctyhodných 150 patentů. Za jeho největší karierní úspěch se dá považovat právě vynález kontaktních čoček.

Otto Wichterle
Otto Wichterle | Zdroj: Unknown author / Creative commons, CC-BY-SA

Začátky kariéry

Kariéra Otta Wichrleho byla spojená s významnou českou firmou, která má své jméno až do dnes. Společnost Baťa ve Zlíně byla jeho zaměstnavatelem, kde působil jako výzkumník a vedl svůj tým při výzkumu polyamidů.

Jeho největší úspěchy

Otto Wichterle napsal celou řadu knih, přednášel na vysokých školách a byl rovněž ředitel Ústavu makromolekulární chemie Československé akademie věd, který byl zřízen teprve v roce 1958. Mezi jeho další významné patenty patří z řad chemických objevů silon (polyamidové vlákno) nebo hydrogel.

Kontaktí čočky dnes

Kontaktní čočky dnes v České republice používá zhruba 150 000 lidí, z nichž většina kvůli problémům se zrakem. Kontaktní čočky se rychle rozšířily do celého světa, jsou do dnes jedinou alternativou, pokud nechete nosit dioptrické brýle. Kontaktní čočky používá přibližně jedna třetina lidí, kteří mají problém se zrakem, jako alternativu za dioptrické brýle.

Výhody

Většina lidí, kteří používají kontaktní čočky, je nosí z toho důvodu, že nechtějí nosit klasické brýle. Někteří jedinci je dokonce používají pouze, aby změnili barvu své duhovky.

Nevýhody

S nošením kontaktních čoček se pojí i riziko zvýšené citlivosti očí, zejména se pak jedná o vyšší riziko zánětu spojivek. Kontaktní čočky je vhodné na noc před spaním odebrat, aby si oči odpočinuly od jejich nošení.

Reklama
Reklama