Povinná ideologie, trabanty a plané sliby: Co skutečně znamenal socialismus pro mladé v 80. letech
Život za socialismu byl v mnoha ohledech oproti dnešnímu životu naprosto rozdílný. Pro mladé se jednalo zejména o ideologický nátlak a omezené možnosti. Jak se žilo mladým lidem během období socialismu před více než 40 lety?
Život bez moderních technologií by si dnes už nedokázala většina lidí představit. Dnešní doba se dá rovněž charakterizovat jako doba konzumní, během období socialismu byl velký problém se dostat ke kvalitnímu zahraničnímu tovaru, který byl často velmi drahý a tím i pro většinu obyvatel nedostupný.
Povinná ideologie
Mládí bylo pro mnohé svázano povinnou ideologii, kterou vštěpoval mladým stát do hlavy. Pionýrské košile nebo svaz socialistické mládeže, do toho všudypřítomné slogany podporující pracovní morálku, stát a myšlenku, že zájmy většiny jsou vždy důležitější, než zájmy jednotlivce.
Příslušníci pracovníků veřejného pořádku dohlíželi na bezproblémový chod akcí a objevovali se zpravidla tam, kde se mladí chtěli bavit. Jejich přítomnost byla nejčastěji na koncertech, diskotékách ale i demonstracích.
Trabant
Trabant nebyl pouhým dopravním prostředkem, stal se rovněž symbolem prosperity národa a střední třídy. Trabant byl považován za auto dostupné pro všechny, avšak realita byla často jiná. Trabant byl pouze jednim z mála aut, která měli Češi šanci řídit. Pro získání automobilu bylo nutné být v dlouhém pořadníku a nebo si zajistit protekci. Vlastnění auta však dalo mladým lidem alespoň na chvíli pocit volnosti a svobody.
Realita života a plané sliby
Mladým lidem bylo slibováno, že po dokončení vzdělání se o ně stát postará. To byla samozřejmě pravda, avšak veškeré kariérní vyhlídky nezáležely ani na pracovních schopnostech jednotlivce, ale primárně na stranické angažovanosti a loajalitě k režimu. Sliby o prosperitě se týkaly pochopitelně i běžného života. V obchodech byly zavedeny kvóty, které měly zaručit přísun zboží ke všem, realita však byla často úplně jiná. Zboží bylo stále nedostatek a mnoho lidí se muselo uchýlit k placením takzvaně bokem za zboží.
Rebelie mladých
Dlouhé vlasy, nošení triček s cizojazčnými nápisy nebo poslouchání zahraničních kapel se stalo pro hodně mladých lidí povinnou rebelii proti režimu.
Sny o emigraci
Mnoho mladých lidí obdivovalo moderní západní svět, o to více, že režimem bylo zakázáno cestovat až na vyjimky do západní Evropy. Největším dobrodružstvím bylo pro mnohé cesta do Jugoslávie. Výjezdové doložky se tak pro některé mladé staly pouze nenaplněnými sny.