Velký kvíz o víně. Víte i to, v čem si odborníci nejsou jistí?
Z hroznů révy vinné se po staletí vyrábí alkohol zvaný víno. Červené, růžové, bílé, ale také třeba oranžové víno je oblíbeným nápojem různých odrůd. Pojďte se s námi podívat, kolik toho o tomto nápoji víte.
Chuť tohoto nápoje v dřívějších letech se rozhodně nedá srovnat s tou dnešní. Tradiční víno dob minulých bylo spíše slanější a vonělo po pryskyřici. Oblíbená byla také vína poněkud sladší, takzvaná rozinková. Postupem času došlo k výrobě vín podle urozenosti a bohatství obyvatelstva. Jiné víno tak pili panovníci s vyšší vrstvou obyvatelstva a jiné zase chudí dělníci. Ti zpravidla pili vylisované zbytky naředěné vodou. Na českém území se víno poprvé objevilo okolo 3. století našeho letopočtu. A to díky aktivitě Římanů. Od té doby se na území České republiky nachází více než dvacet tisíc hektarů vinic. Teprve v 6. století začalo mít víno chuť podobnou té dnešní. A jak se takové víno vlastně vyrábí?
Proces výroby vína je zpravidla rozdělen do šesti či sedmi kroků. Žádný z kroků se nesmí přeskočit. Všechny na sebe navazují a jsou důležité. Při vinobraní dojde ke sběru hroznů. Ty jsou následně odstopkovány a rozdrceny. Následuje lisování a fermentace. Při ní dochází k proměně jednoduchých cukrů na alkohol. Následně proces takzvaného školení vína. Při tomto procesu jsou odstraňovány nežádoucí látky a je podpořen přirozený vývoj alkoholu. Poté již dochází k samotnému lahvování. Tedy umístění vína do lahví, které si následně zákazník může koupit. Celý proces trvá, podle druhu odrůdy, několik hodin až několik týdnů.
V České republice se nejčastěji vyrábějí vína s jedenácti až čtrnácti procenty alkoholu. Bílá vína jsou zpravidla těmi lehčími. Červená pak mají vyšší obsah alkoholu. Vyrábějí se také vína šumivá, jejichž procento alkoholu může být ještě o něco nižší. Některé informace jsme vám nyní o víně poskytli. Víte toho ale sami ještě více?