Vertikální zemědělství a inteligentní osvětlení: Plodiny, které městští farmáři vypěstují, jsou mnohem kvalitnější
Vertikální zemědělství nám umožňuje pěstovat plody vyšší kvality. Čím dál častěji v něm ale vidíme i inteligentní osvětlení. To by nám mělo ušetřit značné množství energií, čímž ceny těchto potravin mohou začít klesat.
Pěstování plodin v interiéru
Zejména rozvojové země, kde kvalita půdy není nejlepší, ale také oblasti, kde je běžně nemožné pěstovat určité druhy plodin, například kvůli nepříznivým podmínkám, oceňují možnost pěstování rostlin, které nám jsou k užitku, v interiérech ve městech. Říká se tomu vertikální zemědělství.
Jaké jsou nevýhody? Hlavně energetická náročnost. Každá rostlina totiž potřebuje přísun jiného množství světla. Z toho vyplývá, že se utrácí za energie.
Ve velkoměstech, na poušti nebo v oblastech po většinu roku pokrytých ledem nelze dopřát obyvatelům čerstvě natrhané plody jinou cestou než vertikálním zemědělstvím. Největší výzvou jsou ale náklady na elektřinu, což odrazuje mnoho těchto oblastí,
nechal se slyšet Dr. Elias Kaiser, jehož jméno se objevilo ve Frontiers in Science, kde publikoval svůj článek na toto téma.
Pomocí kontroly prostředí se šetří elektřinou
Možné řešení je inteligentní osvětlení, které samo bude kontrolovat, kolik světla rostliny potřebují a po jak dlouhou dobu. Říká se tomu dynamická kontrola prostředí. To umožní vertikálnímu zemědělství být nákladově efektivnější a také vypěstovat zdravější rostliny, neboť budou mít pro růst a vytváření plodů ideální podmínky, čehož je například na farmě nemožné dosáhnout lidskými silami.
Tento nápad se opírá o to, že biologické funkce rostlin jsou silně ovlivněny podmínkami prostředí, v němž žijí. Nejen světlem, ale také teplotou a množstvím oxidu uhličitého.
Inteligentní osvětlení je nový vynález, který nyní prochází testovací fází. Fotosyntéza rostlin bude nyní stabilnější. Vědci se domnívají (v závislosti na raných výsledcích testování), že inteligentní osvětlení dokáže snížit náklady energií až o 12 %.
Aby se předešlo možným negativním účinkům, kterých by si nemuseli všimnout, vědci si jako testovací rostlinu vybrali špenát. Ten se totiž ve vertikálním zemědělství pěstuje dlouhodobě, a navíc jsou na něm potenciální negativní účinky vidět již po krátké době.
Výhled do budoucna
Jenže než se toto zaběhne, zbývá ještě spousta práce. Někteří kritici naznačují, že metoda nebyla testována na větším počtu jedinců, spíše se testovalo pouze na jednotlivcích. Bude zapotřebí testování na celém velkém prostoru.
Dobrou zprávou však je, že pokud dojde k rovnováze mezi průtokem vzduchu, správné teplotě a vhodným množstvím oxidu uhličitého, rostliny nebudou strádat a i ty energie nebudou tak převratné jako v současné době. Vědci nás nyní prosí o strpení. Je to skvělá možnost pro ty části světa, kde se tyto rostlinné produkty dováží z jiných zemí, což se podepíše zejména na jejich čerstvosti. Lidé tak budou mít kvalitnější plody z velmi úrodné půdy, což povede k jejich spokojenosti a omezení šance, že by onemocněli kvůli nedostatku živin, například určitých vitamínů.
Vertikální zemědělství je podrobně popsáno v tomto videu.