Češi opomíjí tento přírodní skvost, ale turisté se k němu vracejí znovu a znovu
Její krása fascinuje mnoho obdivovatelů, skladatele, básníky i malíře nevyjímaje. Bedřich Smetana ji zařadil do cyklu symfonických básní Má Vlast, kde oslavuje její krásu od pramene na Šumavě a hudebně zobrazuje její tok a sílu, kterou nabývá postupně, když do ní vtékají její pramenné větve.
Meandry Vltavy
Krásnou podívanou vám nabízejí meandry řeky Vltavy. Jednou z nejkrásnějších a fotogenických je pod vyhlídkou Máj jižně od Prahy. Lze se sem dostat z obce Teletín, stezka vede listnatým lesem, kudy se dostanete na vyhlídku, z níž je překrásný výhled na meandr řeky Vltavy, která připomíná svým tvarem podkovu.
Opatrnost je na místě
V této lokalitě buďte opatrní, jelikož místní skála není jištěná a pohyb po skalních plošinách skýtá jisté nebezpečí. Vyhlídka Máj se nachází v okolí Štěchovické a Slapské přehrady.
Jak to vypadalo před stavbou přehrady?
Před stavbou přehrady se pod vyhlídkou Máj nacházely Svatojánské proudy, kam proudilo mnoho výletníků na počátku 20. století. Dříve se sem sjížděli vodáci, tím pádem bylo na řece živo. Dnes se můžete dívat na klidnou hladinu řeky.
Vyhlídka Na Vrchovnici
Krásný pohled se nabízí z vyhlíky Na Vrchovnici o obce Blažim. Uvidíte kromě úchvatných meandrů Starou a Novou Živohošť. Pokud se sem vydáte v létě, spatříte množství plachetnic, pramiček, motorových člunů, jacht či výletních lodí.
Solenická podkova
Kouzelná zákruta Vltavy na vás čeká, pokud se vydáte do míst mezi Slapy a Orlíkem a vystoupáte na vyhlídku Solenickou podkovu. Nalézá se v lese mezi obcemi Zduchovice a Solenice na skalisku asi 160 metrů nad řekou.
Drbákov-Albertovy skály
Vydáte-li se touto naučnou stezkou, neminou vás úchvatné pohledy na řeku Vltavu v různých podobách. Tuto trasu můžeme doporučit zkušenějším turistům, kteří zvládnou strmě stoupající a klesající cesty a nezaleknou se ani řetězů.
Stověžaté město Praha
Kromě jiných historických i přírodních památek dává právě protékající řeka Vltava městu Praze osobitý ráz. Kouzelné pohledy na hladinu řeky se naskýtají z různých koutů Prahy. Nádherný a velice fotogenický pohled je přímo z Vyšehradu, dále pohled s několika pražskými mosty od Hanavského pavilonu na Letné nebo odlišný pohled od zříceniny Baba či z Bohnické vyhlídky. Jistě byste našli i jiná kouzelná místa na tuto silnou řeku Vltavu.
Meandry Teplé a Studené Vltavy
Za návštěvu rozhodně stojí i prameny Vltavy, Teplá i Studená. Tyto prameny se vlévají do Lipna a jsou jedinečnou přírodní rezervacÍ. Teplá Vltava pramení v nadmořské výšce 1172 metrů na svahu šumavské Černé hory. Teplá Vltava se setká s bavorskou Studenou Vltavou, která pramení na svahu hory Haidel nedaleko obce Haidemühle. Obě řeky proudí v mnoha zákrutách a setkávají se pod Černým Křížem v Mrtvém luhu. Tyto meandry jsou součásí I.zóny Národního parku Šumava, který pokračuje do Nové Pece. Zde poté začíná přehrada Lipno.
Češi by se měli více dívat na krásy České republiky, protože mnoho zahraničních turistů do České republiky jezdí za přírodními skvosty. Zde se můžete podívat na jeden z meandrů Vltavy.