20 let s detektorem, několik neúspěchů, ale pak osudový signál odhalil tento neuvěřitelný poklad starý půl tisíciletí
Byl první lednový víkend roku 2020, když se pan Jiří Pernica vydal do lesů na Blanensku nedaleko od svého domu na jednu ze svých toulek s detektorem kovů. Touha najít skutečný poklad mu ten den opravdu nechyběla. To ještě netušil, co mimořádného se mu v následujících hodinách povede.
„Po více než dvou hodinách v lese jsem už chtěl všechno sbalit a jet domů. Ale naposledy jsem u auta máchl detektorem a najednou se to vykulilo. Mince byly v takovém důlku, je možné, že si je někdo schoval, nebo že ztratil měšec a už se pro něj nevrátil,
líčí Pernica.
Začalo to signálem pět centimetrů pod povrchem a šlo to hlouběji,
pokračuje dále.
Když pan Jiří nalezl pět desítek mincí, které od sebe dělilo pár desítek centimetrů, rozhodl se zavolat do Muzea Blanenska. Nález přijel zdokumentovat archeolog muzea pan Marek Novák. Společně později nalezli další mince, čímž konečný nález činil celkem 62 mincí. Podle předběžného určení pochází mince ze 16. století, odborníci zatím rozeznali pražský groš i další ražby. Historici díky tomu mohou získat lepší představu o tom, co se v 16. století v okolí místa nálezu dělo, mohou také doplnit údaje o zdejším osídlení. Nález rozšířil archeologickou podsbírku Muzea Blanenska.
Začátky
Touhu objevovat poklady měl v sobě pan Jiří už od dětství. Poprvé se s detektorem kovů setkal před dvaceti lety, kdy viděl pána u jedovnického rybníka lovit s detektorem prstýnky a řetízky. Tento nadšenec pana Jiřího a jeho kamarády zasvětil do tohoto oboru. Svůj vlastní detektor si pořídil v roce 2012 a za tu dobu jich vystřídal již několik od různých značek. Tyto pomůcky nejsou přitom vůbec levné, protože cena detektoru kovů se může pohybovat od jednotek tisíc až po desítky tisíc. Navíc je to časově velmi náročná činnost s velmi nejistým výsledkem.
Nálezné
Bohužel pan Jiří neměl v tomto případě nárok na nálezné, které standartně činí 10 % z hodnoty „pokladu“. Má-li někdo detektor kovu a cíl vyhledávat archeologické nálezy, tak jde o archeologický výzkum. Takovou činnost může provádět jen ten, kdo má k tomu příslušné oprávnění. Pokud nemá, mohl by se dopustit přestupku. A pokud by šlo o archeologický výzkum, tak by neměl nárok na odměnu. Protože v tu chvíli by všichni archeologové, kteří něco v rámci výzkumu najdou, měli nárok na odměnu, což by postrádalo smysl. Jeho žena ho utěšila slovy:
Poklad už máš doma a jiný hledat už nemusíš.
O nálezné pan Jiří Pernica nechtěl usilovat. Muzeum Blanenska ho přesto odměnilo. Poctivému nálezci nabídlo volný vstup do expozic, a hlavně možnost další spolupráce při plánovaných archeologických terénních průzkumech.