U obce Vysoká u Jevíčka byl nalezen unikátní poklad ze 17. století: Nálezce obdržel nečekanou finanční odměnu

U obce Vysoká u Jevíčka byl nalezen unikátní poklad ze 17. století: Nálezce obdržel nečekanou finanční odměnu

Foto: VadimVasenin / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

O tom, že zázraky se dějí neustále, nemusíme spekulovat. Muž, který si přál zůstat v anonymitě, je toho zářným příkladem. Při své rekreační pochůzce po lese totiž objevil historický poklad ze 17. století a obdržel tak mimořádnou finanční odměnu.

Obsah článku
  1. Houby za milióny
  2. Záhada rozryté pastviny
  3. Příkladné chování nálezce
  4. Poklad ze 17. století
  5. Původ historického pokladu
  6. Záhada ukrytého pokladu
  7. Seznamte se s pokladem na vlastní oči

Houby za milióny

Štastným a příkladným nálezcem se stal muž, který si přál zůstat v naprosté anonymitě. Psal se rok 2020, když si nejmenovaný muž vyrazil v červenci na svou pravidelnou rekreační pochůzku po lese u obce Vysoká u Jevíčka na Svitavsku. Avšak na začátku své cesty ještě netušil, že ten osudný den získá mnohem více, než košík hub.

Záhada rozryté pastviny

Po nějaké době dorazil na pastvinu, která byla rozryta divokou zvěří. Za normálních okolností by rozrytou půdu přešel nálezce bez povšimnutí, avšak větší množství rozryté zeminy přilákalo pozornost šťastného muže. Důkladně začal lokalitu zkoumat a po nějaké době došel ke zjištění, že zem v sobě ukrývá blíže nespecifikovaný poklad.

Příkladné chování nálezce

Muž, který nechce být jmenován, se však zachoval jako příkladný občan. Lokalitu nijak neporušil, nezasahoval do ní a okamžitě svůj nález oznámil příslušným orgánům. Za takové příkladné počínání byl muž právem odměněn Pardubickým krajem, který odměnu pro nálezce vyčíslil na částku 560 000 korun.

Poklad ze 17. století

Nálezce se stal hrdinou. Objevil totiž poklad historických stříbrných a zlatých mincí, které pochází ze 17. století. Nejprve bylo objeveno zhruba 200 mincí. Když se však na lokalitu zaměřili archeologové, našli v rozryté zemině více než 7 000 mincí. Hodnota pokladu se tak postupně vyšplhala až na částku 10 milionů korun.

Původ historického pokladu

Sečteno a podtrženo, v zemi bylo nakonec po důkladném pátrání objeveno 7099 mincí. Nejstarší mincí byl polský půlgroš Vladislava II. Jagella z let 1431 až 1434. Většina mincí pochází z konce 16. století až z 60. let 17. století. Nejmladší nalezené mince jsou pak z roku 1671. Mezi nalezenými mincemi byly jak mince obchodní, tak i běžné oběhové mince. 

Záhada ukrytého pokladu

Archeologové a historikové tvrdí, že se nejednalo o jednorázové ukrytí hotovosti, ale o cílené a důkladně promyšlené uschování majetku po dobu několika desetiletí. Poklad mohl být majetkem jedné osoby, ale mohlo se také jednat o rodinné, několikagenerační bohatství.

Seznamte se s pokladem na vlastní oči

Objevený poklad můžete spatřit i na vlastní oči, a to v regionálním muzeu Litomyšl na Svitavsku. Jedná se o největší nalezený poklad na území České republiky. Na jeho počest vznikl také katalog, který detailně představuje unikátní nález historických mincí.

Reklama
Reklama