Muž, který věděl všechno. William J. Sidis byl považován za nejchytřejšího muže na světě
Na počátku 20. století upoutalo svým intelektem pozornost světa zázračné dítě jménem William James Sidis. Díky svým pozoruhodným schopnostem a znalostem v řadě vědeckých oborů si získal pověst jednoho z nejinteligentnějších lidí vůbec.
Kdo byl William James Sidis
W. J. Sidis se narodil 1. dubna 1898 v New Yorku do rodiny psychologa a lékaře Borise Sidise a jeho ženy Mandelbaum, která se živila jako učitelka a spisovatelka. Již od útlého věku bylo zjevné, že je malý William mimořádně nadaný. Ve dvou letech začal číst a v šesti letech se naučil latinsky a řecky.
V jedenácti letech už studoval na prestižním Harvardu, přičemž po jeho absolvování přestoupil k dalšímu studiu na Polytechnický institut v Brooklynu, kde studoval inženýrství a zajímal se o politiku, historii a filozofii. Díky svému intelektu se již od útlého dětství dostával na titulní stránky novin. To se bohužel negativně podepsalo na jeho rodinném životě, zejména pak na vztahu s rodiči.
Nejchytřejší muž světa
Ačkoli Sidisovo IQ nebylo nikdy oficiálně změřeno, odhaduje se na 250 až 300 bodů. To by z něj činilo jednoho z nejinteligentnějších lidí, kteří kdy byli zaznamenáni – přestože se nejedná o žádný oficiální titul. Možná ještě působivější je pak skutečnost, že zatímco většina zázračných dětí vyniká pouze v jednom oboru, Sidis byl od útlého věku skutečným polyhistorem. Dokázal se naučit a zvládnout různé obory včetně matematiky, jazyka, historie a politiky. Jeho schopnost rychle vstřebávat a zpracovávat informace byla skutečně ohromující.
Mangum opus
Neslavnější Sidisovo dílo, pro které si ho dnes nejvíce připomínáme, je však The Animate and the Inanimate (v překladu „Živá a neživá příroda“), které vyšlo v roce 1925, kdy Sidisovi bylo pouhých 27 let. Kniha a její teorie vyvolaly debatu pro svůj jedinečný pohled na vesmír a vedly mnohé k otázce, zda nejchytřejší člověk všech dob ztratil nadhled, nebo zda viděl něco, co nikdo jiný.
Sidis totiž v knize představil svou vlastní teorii o vzniku vesmíru. Podle ní je kosmos uspořádán kolem centrálního bodu, který je původcem veškeré energie a hmoty. Navrhoval také, že vesmír se cyklicky rozpíná a smršťuje. Popisuje jej, jako by byl živým organismem, v němž jsou všechny živé bytosti vzájemně propojeny. Kniha byla komplexním a ambiciózním dílem, které odráží autorovu hlubokou zvídavost a intelekt. Přestože některé jeho teorie byly kritizovány a nejsou vědeckou komunitou široce přijímány, kniha zůstává zajímavým a podnětným čtením pro zájemce o vědu a filozofii.
Z výsluní do ústraní
Poté, co Sidis nějakou dobu působil jako profesor matematiky, uprchl z veřejného života a začal se skrývat. Několik následujících let se stěhoval z místa na místo, z práce do práce a prchal, jakmile lidé rozpoznali jeho pozoruhodný talent. Ani tak ho však nepřestával rozvíjet. Tvořil tedy celou řadu dalších knih, od dějin USA přes celou řadu encyklopedií až po spis o tramvajových lístcích. Mnoho svých děl pak vydal pod falešnými jmény, a tak se nejspíš nikdy nedozvíme, kolik publikací dohromady vlastně vydal.
Stinná stránka úspěchu
Není pochyb o tom, že William James Sidis byl skutečný génius. Sidisovy intelektuální schopnosti a touha po poznání byly bezkonkurenční, a to od jeho dětských začátků až po pozdější vědecké a filozofické aktivity. Navzdory svým raným úspěchům však měl Sidis problémy přizpůsobit se životu mimo akademickou půdu a potýkal se se sociálními dovednostmi. Byl také terčem pozornosti médií a posměchu, což přispělo k tomu, že se nakonec stáhl z veřejného života. Sidis zemřel v roce 1944 ve věku 46 let, údajně v důsledku krvácení do mozku.