Zámek Lemberk patří mezi nejděsivější místa v Česku. Z temnot přicházejí zvuky

Zámek Lemberk patří mezi nejděsivější místa v Česku. Z temnot přicházejí zvuky

Foto: Jim_Filim / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Pokud patříte mezi příznivce tajemna a záhadných jevů, pak jste tu správně. Na tomto českém zámku se dějí neuvěřitelné jevy, které zaujmou každého návštěvníka.

Obsah článku
  1. Historie zámku sahá do 13. století
  2. Neobvyklé jevy popsal záhadolog i personál

Historie zámku sahá do 13. století

Původně středověký hrad vzniknul už ve 13. století. Jeho zakladatel, Havel z Lemberka, působil také na dvoře krále Václava I. i jeho syna Přemysla Otakara II. Havlova manželka Zdislava pocházela z Křižanova na Moravě a do našeho povědomí se dostala především v roce 1995, kdy ji prohlásil Svatý otec Jan Pavel II. za svatou.

Během husitských válek doznal hrad změn, často se zde totiž střídali majitelé. Ti pocházeli z řad lužické a saské šlechty a hrad postupně přestavěli na raně barokní zámek. Další práce pokračovaly zhruba do začátku 17. století, kdy památka patřila pánům z Donína a získala své druhé patro. Byla také pokryta tzv. psaníčkovým sgrafitem. V těchto letech pak dostával zámek svou současnou nádhernou podobu. V tomto období byl také vystavěn Bredovský letohrádek se zahradou sloužící kratochvílím panstva. 

V červenci roku 1971 došlo ke zřícení korunní římsy v délce cca 10 m na západním křídle. Tato nešťastná událost se stala zrovna v době, kdy se zde nacházela skupina návštěvníků. Památka byla následně uzavřena a veřejnosti znova zpřístupněna až v červenci roku 1992.

Neobvyklé jevy popsal záhadolog i personál

Ke zdejšímu zámku se vážou četné příběhy, jeden z nejzajímavějších je například od jeho kastelánky Jany Talafantové. Ta si při přebírání prostor od bývalého kastelána všimla hůlky, která zde před několika okamžiky nebyla. Vyzvala proto kastelána, aby si ji převzal. Ten ale majitelem nebyl. Příběh přinesl web Kpufo a stal se v 70. letech minulého století.

„V noci si kastelánka hůl prohlížela, a než usnula, položila si ji vedle postele. Probudil ji nepříjemný pocit. Otevřela oči a spatřila, že hůlku drží dvě ruce tvořené zeleným světlem. Rozsvítila a zelené světlo zmizelo. Myslela si, že se jí něco zdálo,“ přiblížil web Kpufo.

Hůlku si nechala opřenou o postel, a když se za chvíli znovu probudila, měla ji na posteli. „Na jejím konci byl vysunutý nůž, který jí ležel na krku. Vycházkovou hůl zanesla do nejbližšího kláštera a nechala ji vykropit svěcenou vodou. Kněz si ji prý pak vystavil jako dekoraci ve svém bytě, ale žádné potíže s ní pak už nebyly,“ uvedl záhadologický web.

Deník.cz uvádí i svědectví českého záhadologa Mackerleho. Po půlnoci si nejdříve všimnul, že plamen svíčky začíná přeskakovat bez zjevné příčiny, nikdo z přítomných ale žádný průvan nepociťoval. Následně zaslechli i zvuky a klapání těžkých kroků v patře nad nimi. 

„Ovšem následný průzkum podkroví prokázal, že chůze by byla technicky nemožná a aby záhad nebylo málo, nebyla nijak narušená souvislá vrstva prachu a zpřetrhaná ani jedna pavučina,“ uvedl Ivan Mackerle.

Jedno z nejdůvěryhodnějších vysvětlení těchto paranormálních jevů má příčinu v 18. století. Na zámku fungoval v této době vojenský lazaret a zranění zde umírali v krutých bolestech. S jejich těly nebylo následně nakládáno s úctou, nebožtíci byli stahováni dolů po schodech a otloukáni o zeď, někteří dokonce vyhazováni přímo z oken. Je tedy možné, že jejich duše nenašly klid a na zámku straší a zjevují se až do dnešní doby. Občas jsou zde slyšet záhadné kroky a někteří návštěvníci nezávisle na sobě potvrdili, že zahlédli projít tajemnou postavu.

 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama