Po mnoha nezdařených pokusech byl na zámku Lemberk nalezen neuvěřitelný objev

Po mnoha nezdařených pokusech byl na zámku Lemberk nalezen neuvěřitelný objev

Foto: Jim_Filim / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Zámek Lemberk u Jablonného v Podještědí v Libereckém kraji se na první pohled jeví jako obyčejný zámek, kterých je v České republice spousta. Tento zámek však zahalují nejrůznější tajemství, záhady a koneckonců i poklad, který byl nakonec objeven.

Obsah článku
  1. Vítejte na Lemberku
  2. Sídlo duchů
  3. Usedavý pláč a strach zvířat
  4. Záhada ztraceného lemberského pokladu
  5. Poklad širších rozměrů
  6. Záhada bedny se stříbrem rozluštěna
  7. Kde je truhla teď?

Vítejte na Lemberku

Zámek byl původně ve 13. století postaven jako gotický hrad a v 16. století následně přestavěn na renesanční zámek. Lemberk možná nepatří mezi nejznámější zámky u nás, ale rozhodně se řadí mezi ty nejstrašidelnější (Jaké tajemné síly působí na zámku Lemberk a kdo se tam po nocích prochází? | Moře zpráv).

Sídlo duchů

Tady se nejedná o žádné "science-fiction", ale o skutečnost, že na zámku opravdu straší. Častý výskyt paranormálních jevů potvrdila již dříve kastelánka, turisté, ale také Policie. Podle výpovědí se nejvíce tajemných úkazů soustřeďuje do kaple s názvem "Bajkový sál", kde kastelánka i průvodci objevili rozházené květiny, posunuté obrazy a různě přemístěné exponáty.

Usedavý pláč a strach zvířat

Z již zmíněné kaple se mimo jiné ozývá i usedavý pláč dítěte, a to i přesto, že tam žádné dítě ve skutečnosti není. Policisté byli několikrát do zámku přivoláni i s policejními psy. Psi však byli z některých částí zámku tak vyděšeni, že do něj odmítli vstoupit.

Záhada ztraceného lemberského pokladu

Záhada lemberského pokladu sahá do 80. let. V těchto letech státní bezpečnost marně hledala v prostorách Lemberku stříbrný poklad. Poklad nebyl agenty státní bezpečnosti nikdy nalezen. Proč tomu tak bylo? Kde se poklad skutečně ukrýval?

Záhada lemberského pokladu sahá do 80. let
Záhada lemberského pokladu sahá do 80. let | Zdroj: kefca / Depositphotos

Poklad širších rozměrů

Nutno dodat, že příslušníci státní bezpečnosti se dopustili jedné zásadní chyby. Nikdy totiž neprošli archiv. Kdyby tak učili, došli by ke zjištění, že Lemberk ukrývá více, než bednu se stříbrem. Mluvíme tu o vzácných knihách, písemnostech, rukopisech, historických nástrojích, vědeckých materiálech a dalších vzácných nálezech. Podle archivu by státní bezpečnost také zjistila, že poklady nebyly do země nikdy zakopány, ale pečlivě rozmístěny v nejrůznějších prostorách zámku (sklepení, konírna, zámecká kuchyně, chodba, světnice apod.). 

Záhada bedny se stříbrem rozluštěna

Mnohé z vás ale jistě zajímá především předmětná záhadná bedna se stříbrem. Ano, takový poklad byl na Lemberku skutečně objeven. Nejednalo se však o bednu, ale o truhlu, která byla na zámek přivezena pravděpodobně 12. listopadu roku 1943.

Truhla v sobě ukrývala spoustu předmětů. Převládalo stříbro v podobě nejrůznějších příborů, servisů a kapesních hodinek ze 17. a 18. století. V truhle se však našly také zlaté předměty v podobě hodinek, klíčů, nebo třeba nejrůznějších uměleckých předmětů. Truhla čítala celkem 77 položek a vážila hrubým odhadem 15-20 kg. Majitelem předmětů bylo podle všeho umělecko-průmyslové muzeum v Liberci.

Kde je truhla teď?

Objevená truhla však na konci války zmizela. Ke zmizení došlo při převozu věcí z Lemberka na Milešov. Historikové tvrdí, že truhlu někdo ukradl při stěhování. Byl to někdo z personálu, kdo měl dozor na sbírkami? To se však nikdy nedozvíme.

Jedno je však jisté. Ztracený poklad není až tak ztracený. Některé z předmětů byly totiž identifikovány v současných sbírkách libereckého muzea (např. konvice na čokoládu, servis, pozlacené klíče a mnoho dalšího).

Reklama
Zdroje článku:
Reklama