Zatímco Češi kolem toho procházejí, pro turisty je to něco naprosto výjimečného
Mnoho z Čechů považuje věci, kolem kterých každý den prochází za samozřejmost. Jinak je tomu ovšem u zahraničních turistů přijíždějících do naší země na svou dovolenou. Hlavní město Praha je město bohaté na památky, které si zahraniční turisté velmi oblíbili. Praha se může pochlubit památkami zapsanými v seznamu UNESCO, jako je například Karlův most nebo orloj na Staroměstském náměstí.
Pražský orloj
Pražský orloj je jednou z největších kulturních památek v České republice. Rovněž se považují za jedny z nejstarších astronomických hodin na světě. Denně se pod Pražským orlojem na Staroměstském náměstí tvoří četná uskupení turistů, kteří čekají na pravidelné představení.
Vznik a historie Orloje
Pražský orloj byl poprvé instalován v roce 1410 hodinářem Mikulášem z Kadaně, na instalaci a vývoji se podílel astronom Jan Šindel. Následně v 15. století byl orloj upraven mistrem Hanušem, který se stal klíčovou postavou celé této jedinečné stavby a panuje kolem něj celá řada legend a pověr.
![Vyobrazení stroje z roku 1866](https://www.nespechej.cz/uploads/image-gallery/800x800_shrink_only/1807-image-2025-02-07-17-00-15.jpg)
Jak orloj funguje
Pražský orloj se skládá ze tří hlavní částí.
Astronomický ciferník – tento ciferník zobrazuje polohu některých astronomických těles a znamení na obloze, mimo jiné zobrazuje také znamení zvěrokruhu. Astronomický ciferník také znázorňuje polohu slunce a měsíce.
Apoštolské figurky – rozhodně největší zajímavost, kterou můžete vidět na pražském Staroměstském náměstí. Ve dvou oknech se postupně prostřídá 12 figurek apoštolů, kteří žehnají městu pod ním.
Kalendářní deska – kalendářní deska zobrazuje měsíce, dny a významné svátky.
Figurky apoštolů
Apoštol se dá přeložit jako věrozvězd, tedy učedník Kristův. Figurky se otáčejí po dvojicích na kovovém kolotoči, který zajistí, že se vždy v jednom ze dvou oken objeví jeden apoštol. Figurky jsou dřevěné a po požáru radnice v roce 1945 byly vytvořeny nové figurky.
Legendy a tajemství spojené s orlojem
S pražským orlojem se pojí celá řada historek a legend. Jedna z nejslavnějších je ta, o mistru Hanušovi, která tvrdí, že pokud se orloj zastaví, přinese to Praze neštěstí. Další příběh tentokrát opět o mistru Hanušovi tvrdí, že po výstavbě orloje jej nechali tehdejší radní oslepit, aby už nedokázal podobnou nádheru znova stvořit. Ačkoliv se jedná o legendu, kterou není možné ověřit, tak je velice pravděpodobné, že se tak opravdu stalo. Tyto legendy jen podtrhují velký význam orloje pro Prahu a celou Českou republiku.
Pražský orloj je možná pro mnohé z nás už samozřejmostí, ale pro turisty je to jedna z památek, kterou nesmějí vynechat při návštěvě České republiky. Podobných míst, kde by bylo možné spatřit něco podobného, jako je tomu v Praze, na světě moc není, tudíž většina turistů přijíždějících do Prahy považuje orloj za něco neuvěřitelného.