Zázvor je minulost. Tato chuťová bomba podpoří imunitu silněji než cokoliv jiného
Potýkáte se s kontinuálním nachlazením nebo se vám pravidelně stává, že půlku roku prostonáte? V takovém případě byste měli dbát na posilování imunity všemi možnými způsoby. Vedle klasického zázvoru se nabízí celá řada dalších potravin.
Zázvor patří mezi superpotraviny, jelikož kromě zásobování vitamíny pomáhá také zlepšovat řadu funkcí v těle včetně podpory imunitního systému. Zázvor však není jedinou potravinou, která toto dokáže, a pokud to s jeho užíváním přeženete, můžete si podráždit žaludek nebo ovlivnit hladinu hormonů v těle. Proto je na posílení imunity mnohem lepší potraviny s tímto účinkem kombinovat – jako ideální forma se jeví jejich zpracování do smoothie nebo plnohodnotného jídla (imunitu samozřejmě nepodporuje pouze ovoce nebo zelenina, ale také třeba maso). Co všechno si tedy na podporu imunity připravit a zařadit do jídelníčku?
Zdravé potraviny podporující imunitu
Aby byla potravina schopná podporovat imunitu člověka, musí obsahovat živiny, které napomáhají tělesným pochodům účinným v boji proti virům a bakteriím. Jedná se tedy především o vitamíny a minerály, které podporují hojení, léčí zánět, jsou prospěšné pro mikroflóru střeva apod. Obecně se za ideální živiny považují vitamíny skupiny B, vitamin C a D, ale také spousta dalších látek se specifickým účinkem. Do seznamu potravin podporujících imunitu se tak řadí celé spektrum různých potravin, z nichž můžete vybírat. Existuje však jedna, kterou je možné v případě potřeby nahradit zázvor jako tu hlavní. V následujícím videu je uvedeno několik potravin, které je možné použít k podpoře imunity.
Potraviny podporující imunitu
Mezi potraviny nejčastěji využívané k podpoře imunity se řadí především ovoce, protože je cenným zdrojem vitamínu C. Jedná se primárně o citrusové plody (citron, pomeranč, grapefruit apod.), a dále pak klasické malvice či exoty, mezi kterými dominuje svou prospěšností kiwi. Jako cenný zdroj vitamínu C pak může posloužit také červená paprika, která navíc doplní vitamín A. Ze zeleniny se nejčastěji využívá špenát a brokolice a pak samozřejmě superpotraviny jako jsou česnek a cibule. Velmi prospěšné jsou i semena a ořechy, především mandle a díle bílé maso. Celkově si tak pro posílení imunity můžete sestavit poměrně pestrý jídelníček.
Adekvátní náhrada zázvoru
Jako adekvátní náhradu zázvoru, kterou můžete využít v případě, že by bylo potřeba jej nadužívat, můžete použít rakytník. Bobule rakytníku obsahují velké množství vitamínu C (které se vyrovná citrusům), a proto dobře působí proti zánětům. Je to také významný antioxidant, snižuje hladinu cholesterolu a působí proti nádorům. Velikou výhodou rakytníku je možnost dopěstování také v našich podmínkách. Po sklizni si bobule můžete usušit a připravovat si z něj pravidelně odvar. Mnoho lidí z něj vyrábí také výborný džem, kterým je možné si sladit čaj. Rakytník je možné kombinovat také s dalšími druhy ovoce, výborně chutná s jablkem, se kterým se zpracovává na šťávy.