Zimní údržba auta: Na jaké kroky Češi zapomínají a co se jim může vymstít?
Auta jsou velmi složité stroje, o které je třeba celoročně pečovat, při špatné údržbě vás mohou nechat ve štychu. Proto jsme si pro vás připravili několik tipů na zimní údržbu vašeho vozu.
Zimní pneumatiky
Prvním a hlavním krokem k zimní bezpečnosti na silnicích je přezutí letních pneumatik na zimní, které poskytují lepší přilnavost na sněhu a ledu. Obvykle se doporučuje přezout kolem října, ale zákonné povinnosti ohledně pneumatik závisí na konkrétní lokalitě. Zimní směs pneumatik udrží přilnavost i při nízkých teplotách a zajistí bezpečné brzdění i na zledovatělých silnicích.
Kapalina do ostřikovačů
Ačkoli se na první pohled starost o kapalinu do ostřikovačů může zdát jako podřadná, potrápí každý rok mnoho řidičů. V zimním období je totiž nutné doplnit zimní směs, bez té by totiž letní kapalina v autě zmrzla. To může způsobit v lepším případě popraskání hadiček, nebo v tom horším může dokonce zničit čerpadla. Pokud se tedy blíží mrazy, dbejte na včasné doplnění zimní směsi do ostřikovačů a párkrát skla ostříkněte, ať se kapalina stačí natáhnout z nádrže do hadiček.
Kontrola baterie
Řada řidičů před zimou neprovádí test kapacity baterie. Studené počasí snižuje výkon baterie, a pokud je již oslabená, může úplně selhat. Autobaterie je v zimě poměrně zatížená, jelikož většina z nás po vstupu do auta automaticky zapíná vyhřívání sedaček, topení a další doplňky pro náš osobní komfort. Abyste se tedy vyvarovali problému nenastartování auta, rozhodně autobaterii před zimou zkontrolujte a nabijte.
Zimní výbava
Se zimní výbavou rozhodně neotálejte a předem si auto řádně vybavte. Rukavice, smetáček, škrabka na okno, to vše je při zimním období nesmírně důležité a prakticky se bez nich neobejdete. Pokud nemáte zámek na dálkové ovládání, noste u sebe také rozmrazovač zámků. Na horách se pak může hodit lopata na sníh, sněhové řetězy či tažné lano.
Kontrola světel
Kvalitní osvětlení je v zimě nezbytné, neboť se často ocitáme v situaci se zhoršenou viditelností, deštěm, sněhem či mlhy. Zkontrolujte funkčnost všech světel – potkávacích, dálkových, mlhovek, blinkrů a brzdových světel. Doporučujeme světla pečlivě vyčistit a také použít obnovovací pastu.
Kontrola stěračů
Opotřebované nebo poškozené stěrače mohou v zimě představovat riziko. Pokud na čelním skle zůstávají šmouhy nebo stěrače nezajišťují dostatečné čištění, je potřeba je vyměnit. Správně fungující stěrače zlepšují viditelnost a přispívají k vyšší bezpečnosti při jízdě za nepříznivého počasí.