Život za socialismu: Když práce byla povinná a toaletní papír vzácností
V období socialismu byla práce nejen právem, ale i povinností. Každý občan musel mít zaměstnání, což samozřejmě vedlo k plné zaměstnanosti, ale často i k formálnímu přístupu k práci. Centrální plánování určovalo směr ekonomiky a plnění plánů mělo přednost před skutečnou poptávkou.
Stoprocentní zaměstnanost
V socialistickém Československu byla práce považována za základní právo i povinnost každého občana. Nezaměstnanost byl prakticky neexistující jev. Tento přístup vedl k situaci, kdy měl zaměstnání každý, ale ne všichni mohli říct, že vykonávají smysluplnou práci. Ten, kdo neměl zaměstnání, mohl být obviněn z příživnictví, na které bylo nahlíženo jako na trestný čin. Za tento prohřešek byli v Československu od roku 1957 postihováni ti, kteří se soustavně vyhýbali „poctivé práci“ a dávali se někým vydržovat nebo si prostředky k obživě opatřovali jiným způsobem, který byl považován za nekalý.
Ekonomika byla řízena centrálně plánovaným hospodářstvím, kde stát určoval výrobní kvóty a cíle. Plánovači však často neznali skutečné potřeby zákazníků, což vedlo k výrobě produktů, které nebyly na trhu žádané. Prioritou podniků bylo plnění plánů, nikoli uspokojování poptávky.
Socialistické brigády
Brigády socialistické práce (BSP) byly jedním z hlavních nástrojů, kterými komunistický režim motivoval pracovníky k nejlepším výkonům. Komunisté se inspirovali sovětským modelem, kde podobné pracovní kolektivy vznikaly už ve 30. letech 20. století. V Československu se začaly oficiálně organizovat v 50. letech a popularizovaly se především v 70. a 80. letech.
Brigády nebyly jen o práci, šlo o propagandistický nástroj, který měl posilovat kolektivní myšlení a loajalitu k režimu. Účast na brigádě přinášela nejen materiální benefity, ale také prestiž a ideologické uznání. Podniky s úspěšnými brigádami získávaly ocenění, které mohlo vést k lepším pracovním podmínkám nebo finančním bonusům pro zaměstnance.
Pracovní morálka a etika
Dodržování pracovní doby bylo základem socialistické pracovní morálky. Ve firmách byly zavedeny systémy, kontrolující příchody a odchody zaměstnanců, známé jako například „píchačky“. Nicméně, co se dělo mezi příchodem a odchodem, bylo často individuální. Někteří pracovníci využívali pracovní dobu k osobním záležitostem, což vedlo k ležérnímu přístupu k práci.
Socialistický pracovní systém kladl důraz na plnou zaměstnanost a centrální plánování. Ačkoli každý měl zajištěné zaměstnání, často to vedlo k lehkomyslnému přístupu k práci a neefektivní výrobě. Centrální plánování navíc často neodráželo skutečné potřeby trhu, což vedlo k nadprodukci některých výrobků a nedostatku jiných. O mnoho produktů byla nouze a na takový toaletní papír či pomeranče jste si museli počkat klidně půl dne ve frontě.