Zkáza Bílé lodi – neštěstí, které změnilo chod anglických dějin

Zkáza Bílé lodi – neštěstí, které změnilo chod anglických dějin

Foto: Public domain (neznámý autor), Wikimedia commons

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Píše se rok 1120 a Anglie již víc než půlstoletí vzkvétalo pod vládou Viléma Dobyvatele a jeho normanských potomků. Jednoho sychravého listopadového dne se však vše změnilo a Anglie rázem upadla do hluboké krize.

Obsah článku
  1. Králové na cestách
  2. Věčně bouřlivá Normandie
  3.  Loď jménem Candida navis
  4. Osudové rozhodnutí
  5. Konec králova syna
  6. Stará a nová dynastie

Králové na cestách

Normandie, kolébka rodu Viléma Dobyvatele, se nachází na opačné straně Lamanšského průlivu než nově získaná Anglie. Angličtí králové té doby proto často cestovali a vládli střídavě z kontinentální a ostrovní části své državy. Výjimkou nebyl ani Jindřich I. Anglický, panující v letech 1100–1135.

Věčně bouřlivá Normandie

Po dobu svého panování to Jindřich I. s normanským vévodstvím na pevnině rozhodně neměl snadné. Těžkou hlavu mu dělaly nejen spory s Fulkem V., hrabětem z Anjou, Robertem II., hrabětem flanderským, ale v neposlední řadě také se samotným francouzským králem Ludvíkem VI.

Historie praví, že mnoho dynastických půtek bylo zažehnáno vhodně zvoleným sňatkem. To dobře věděl i Jindřich I. a proto oženil svého nejstaršího syna Viléma, nesoucího přízvisko Ætheling, s vévodkyní Matyldou, dcerou hraběte z Anjou.

 Loď jménem Candida navis

Po svatbě korunního prince zůstal Jindřich I. v Normandii, kde jej zaměstnávaly spory s místními šlechtici a také neustálé vojenské provokace ze strany francouzského krále. Situace se uklidnila až o rok později. Na konci listopadu se anglický král rozhodl vrátit se i se svou početnou suitou zpět do Anglie. Jindřich měl tehdy na vybranou – zda plout na své královské lodi, či využít nabídky kapitána Thomase filz Estienne a jeho nedávno modernizované plachetnice Candida navis (Bílá loď).

Jindřich I.
Jindřich I. | Zdroj: Public domain (neznámý autor), Wikimedia commons

Osudové rozhodnutí

Král zůstal věrný svému plavidlu, ale nabídky využil jeho syn Vilém, spolu s dvěma dalšími nemanželskými sourozenci, Matildou FitzRoy, hraběnkou z Perche a Richardem z Lincolnu a také řadou mladých šlechticů z královského dvora. Dnes, téměř po tisíci letech, se můžeme jen domnívat, ale není vyloučeno, že rozhodnutí zlaté mládeže bylo tehdy záměrné – proč nevyužít příležitosti udělat si mejdan na rychlé elegantní lodi, navíc bez dohledu přísného otce a krále? A tak se stalo, že spolu s téměř třemi sty lidmi na palubě loď vezla i velké množství vína.

Konec králova syna

Králova loď vyplula z normanského přístavu v Barfleur samozřejmě jako první. Vínem notně posilněná družina prince Viléma však zatoužila zjistit, co Bílá loď umí a pozdě večer kapitán dostal rozkaz napnout všechny plachty, předstihnout vlajkovou loď a doplout ke břehům Anglie jako první. Plán to byl snadný. Loď měla skvělé manévrovací schopnosti a dokázala vyvinout velkou rychlost. Jenže plavba skončila krátce po svém začátku – pouhé dva kilometry od normanského pobřeží loď narazila na skálu ukrytou těsně pod mořskou hladinou a začala se potápět. Zahynula celá posádka, čítající více než 150 šlechticů a šlechtičen a dalších téměř 150 sloužících a námořníků, včetně kapitána. Dobové kroniky říkají, že přežil jediný člověk, prostý řezník z Rouen jménem Bertold.

Stará a nová dynastie

Ztráta králova prvorozeného dopadla na anglickou korunu plnou tíhou. Zemřel totiž jediný legitimní dědic trůnu a Jindřichu I. zbyl jen jediný potomek vzešlý z legitimního manželství. Problém však byl v tom, že to byla žena, tehdy osmnáctiletá Matylda. Král sice významně usiloval o to, aby anglická šlechta Matyldu uznala za právoplatného dědice trůnu, avšak navzdory jeho snahám byl po jeho smrti v roce 1135 za anglického krále korunován syn sestry zesnulého krále Štěpán z Blois. Matylda záhy zahájila ozbrojený odpor vůči králi Štěpánovi, čímž rozpoutala téměř dvacetiletou občanskou válku označovanou jako období Anarchie, kterou ukončila až korunovace jejího syna, Jindřicha II. zvaného Plantagenet.

Reklama
Reklama