Před smrtí nakreslil plánek údajného úkrytu zlata na Konopišti. 400 kilogramů je zakopáno v zámeckém parku

Před smrtí nakreslil plánek údajného úkrytu zlata na Konopišti. 400 kilogramů je zakopáno v zámeckém parku

Foto: Ввласенко / Creative commons, CC-BY-SA

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Znáte tajemný případ popraveného esesáka, který před smrtí nakreslil plánek pokladu? Kde se tento poklad nachází a co vlastně je zde ukryto? Pojďme si představit tento příběh.

Obsah článku
  1. Tajné operace na Konopišti
  2. Pátrání Státní bezpečnosti
  3. Osud ukrytých cenností
  4. Mýty, nebo realita?

Zámek Konopiště, nacházející se nedaleko Benešova, je známý nejen svou bohatou historií a architekturou, ale také tajemnými příběhy spojenými s ukrytými poklady během druhé světové války. Nově objevené dokumenty vrhají světlo na dosud neznámé události týkající se ukrytí cenností na tomto zámku.

Tajné operace na Konopišti

Během druhé světové války sloužilo Konopiště jako překladiště pro cennosti uloupené nacisty na východní frontě. Zvláštní komando SS, známé jako jednotka Kühnsberg, zde shromažďovalo umělecká díla, archiválie a další cennosti pocházející zejména ze Sovětského svazu. Podle nově objevených dokumentů byly na zámku uloženy poklady z Kyjevské a Charkovské knihovny, které měly být později převezeny do Německa.

Pátrání Státní bezpečnosti

Po skončení války se československé úřady, zejména Státní bezpečnost (StB), snažily tyto ukryté poklady nalézt. V roce 1949 získala StB plánek údajného úkrytu zlata na Konopišti, který měl pocházet od bývalého příslušníka SS Ernsta Albrechta. Podle tohoto plánku mělo být přibližně 400 kilogramů bankovního zlata zakopáno v zámeckém parku u jednoho z kůlů, na nichž stály ubikace jednotek SS. Navzdory opakovaným pokusům a použití detekčních přístrojů se však žádné zlato nalézt nepodařilo.

Podařilo se zjistiti, že zlato má být zakopáno asi 1 m pod zemí, u některého ze sloupků, na kterém stály sruby. Bylo by snad možno pomocí hledacího přístroje zjistit, zda zlato tam skutečně je,

uvedla složka 305_333_3 Konopiště, ABS ČR.

Osud ukrytých cenností

V roce 1944, kdy se fronta blížila k Československu, začali nacisté s evakuací uloupených cenností z Konopiště. Podle svědectví tehdejšího kastelána Jana Posla bylo naplněno 32 beden vzácnými předměty, které byly následně odvezeny do Rakouska, konkrétně do Kufsteinu. Další materiály byly převezeny do Berlína a Mnichova. Část archiválií, například z novgorodského archivu, byla po válce nalezena v Berlíně a vrácena Sovětskému svazu.

Mýty, nebo realita?

Přestože pověsti o ukrytém zlatu na Konopišti přetrvávají, dosud nebyly nalezeny žádné důkazy potvrzující existenci takového pokladu. Historky o stovkách kilogramů bankovního zlata pocházejí z pochybných zdrojů a nejsou podloženy reálnými fakty. Nově objevené dokumenty spíše naznačují, že Konopiště sloužilo jako dočasné úložiště pro uloupené cennosti, které byly před koncem války odvezeny jinam.

Zámek Konopiště tak zůstává místem tajemství a legend. Ačkoli nově objevené dokumenty poskytují cenné informace o jeho roli během druhé světové války, mnoho otázek zůstává nezodpovězených a láká badatele k dalšímu zkoumání.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama