Češi dělají tuto zásadní chybu při pití kávy každý den – a jak jí předejít
Dodá energii k práci nebo při cvičení a navíc chutná skvěle. Káva je skvělý pomocník, zároveň ale může být zlý pán. Zvlášť pokud ji pijeme v nesprávnou dobu.
Káva je pro mnohé z nás neodmyslitelným společníkem, který nás každý den doprovází při nejrůznějších aktivitách. Její povzbuzující účinky nám pomáhají při soustředění na práci či při fyzických aktivitách a sama o sobě má káva spoustu pozitivních vlastností. Díky ní zvládáme podávat dobré sportovní výkony, má řadu přínosných antioxidantů. V případě její konzumace bychom ale měli dbát nejen na množství, ale také na načasování prvního denního šálku. Pití kávy ihned po probuzení a nalačno totiž může způsobovat dlouhodobé nepříjemné problémy, jako je narušení trávicího traktu, nespavost a další. Určitě se najdou individuální případy lidí, kteří žádné negativní stránky pití kávy hned po ránu nepociťují, přesto byste měli vědět, co pití kávy na lačno způsobuje a jaký je zdravý způsob její konzumace.
Pálení žáhy a stimulace stresového hormonu
Pokud si dopřejeme kávu hned po probuzení a na prázdný žaludek, rychle se zvýší produkce žaludečních kyselin, což vede k podráždění sliznice, pálení žáhy, v horším případě ale také k zánětům. Tělo si zkrátka uvědomí, že nepřijalo žádné potraviny, které by mělo zpracovat, a že produkce kyselin byla zbytečná, prakticky se narušuje chod celkového trávicího systému.
Káva také stimuluje tvorbu kortizolu neboli stresového hormonu. Většina lidí má ale přirozeně nejvyšší hladinu kortizolu ráno po probuzení a nejnižší naopak ve večerních hodinách. Pokud si tedy hned ráno, kdy je nervová soustava sama o sobě už v pozoru, dáme ještě kávu, vzniká jeho nadprodukce. Zvýšená hladina kortizolu se může negativně podepsat na funkci našeho imunitního systému, mohou se ale také začít vyskytovat problémy psychického charakteru. Jak se může projevit vysoká hladina kortizolu je hezky a stručně vysvětleno v krátkém videu na kanálu College of Naturopathic Medicine.
Jak si správně vychutnat první šálek kávy
Abyste si z konzumace kávy vzali jen to dobré, je třeba dbát na 2 základní pravidla, a to je správné množství a načasování. Doporučená dávka kofeinu denně je přibližně 400 mg, což odpovídá asi 5 šálkům espressa. No a co se týká načasování, ideální je vyměnit kávu ihned po probuzení za sklenici vody. Myslete na to, že vaše tělo odpočívalo celou noc, ospalé tudíž není a kávu nepotřebuje. Zdrojem ranní energie má být navíc vyvážená snídaně. Než si připravíte první šálek kávy, dopřejte si tedy alespoň něco malého na zub. Díky tomu budete šetřit svůj trávící systém a stabilizuje se hladina kortizolu. Svůj den tak nastartujete efektivněji, a hlavně tedy z dlouhodobého hlediska, zdravěji.
A co vy, jak to máte s pitím kávy po ránu? Potřebujete příliv kofeinu hned po probuzení, nebo zvládnete chvilku počkat? Dejte nám vědět v komentářích.