Znojmo zná každý milovník vína, ale tahle malá vinařská obec vyrábí víno pro šlechtu
Vinařskou tradici máme logicky spojenou především s jižní Moravou. Z jejích čtyř hlavních pěstitelských regionů je tzv. znojemská vinařská podoblast tou úplně nejmenší. Skrývá ale opravdové poklady a rozhodně nemusí jít jen o samotné Znojmo. Je na čase seznámit se třeba s Havraníky.
Vinařství na Znojemsku
Samotné Znojmo znají nejen milovníci vína. Jde koneckonců o druhé největší město Jihomoravského kraje s krásným historickým centrem a samozřejmě i s dlouhou vinařskou tradicí. Pokud se vydáte do Znojma jako laik nebo začínající zájemce o víno, dost možná si se samotným Znojmem vystačíte. I zde je toho hodně k vidění a také k ochutnávání.
Vyrazit můžete třeba do tzv. Enotéky znojemských vín, která nabízí největší degustační místnost fungující se systémem „by the glass“ v celé České republice. V informačním centru VOC (Vína originální certifikace) potom můžete v ochutnávání pokračovat a vína si samozřejmě také zakoupit. Pokud chcete ale Znojemskou vinařskou podoblast poznat opravdu podrobně, budete muset vyrazit do okolních vesnic, kde se nacházejí vinice, na nichž rostou hrozny proměňující se posléze ve vína špičkové kvality.
Vinařství v obci Havraníky
Obec Havraníky se v historických pramenech objevuje již na začátku 13. století. Brzy se stala součástí statků nedalekého premonstrátského kláštera a nedílnou součástí jeho hospodaření bylo i pěstování vinné révy a vinařství. Ne náhodou je vinný hrozen dodnes ve znaku obce.
V obci Havraníky jsou dnes tři viniční tratě a registrovaných pěstitelů jsou zde plné čtyři desítky. Především trať Staré vinice je pak považována za velice kvalitní a spadá do tzv. I. kategorie viničních tratí. Kombinace vhodného geologického podloží, nadmořské výšky, průměrné teploty i srážek a jižní orientace zde zajišťuje pro pěstování vína ideální podmínky.
Mezi místními vinaři najdete drobné pěstitele stejně jako největšího producenta vína na Slovensku, společnost Znovín. Jménem, které rozhodně stojí za zmínku je potom vinařství THAYA. Samo o sobě nemá nijak dlouhou historickou tradici, současně má však již na kontě i vítězství v řadě soutěží, včetně titulu vinařství roku. Podstatou jeho úspěchu je pěstování vína s maximálním důrazem na výslednou kvalitu hroznů a současně s respektem k přírodě i tradicím. Vína THAYA samozřejmě nezůstávají jen v České republice, nedílnou součástí je i export.
Vína z Havraníků najdete dnes ve sklepě či vinotéce nejednoho skutečného milovníka a znalce tohoto nápoje. Patří mezi ně třeba i příslušníci starých šlechtických rodů a také špičkové zahraniční restaurace často obrací své zraky právě k Havraníkům.