Zpevněte postavu a pobavte se při letním posezení s rodinou a přáteli: Nenáročný pétanque, gorodky a kroket pro všechny věkové kategorie
Příjemné letní teploty a sluníčko (pokud příliš nepálí) přímo vyzývá k dlouho odkládaným setkáním rodiny a přátel na veřejných místech, u vás zahradě, zahrádce nebo jenom na terase. Nemusíte pouze sedět, ujídat z obložených talířů a popíjet více či méně alkoholické nápoje. Můžete si nenuceně zasportovat, přesto nevypustit duši, pobavit se a zasmát povedeným i nepovedeným kreacím příbuzných a kamarádů. Pro inspiraci nabízíme tři jednoduché sporty:
Pétanque
Je zábavná společenská hra s ocelovými koulemi pocházející z Francie. Mezi Čechy je poměrně hodně oblíbená, proto po celé republice najdete mnoho sportovišť, která pétanque nabízejí, většinou společně s minigolfem, ping-pongem a dalšími sportovními hrami.
Princip hry
Princip pétanque spočívá v tom, že proti sobě stojí dvě dvojčlenná nebo trojčlenná družstva. Každý hráč má své koule, kterými se snaží přiblížit ke košonku, malé dřevěné kuličce, která se na počátku hry hodí na zem. A pokud vás pétanque chytne, můžete si v prodejnách se sportovním zbožím nebo na internetu koupit vlastní herní sadu a hrát ho, kdykoliv se vám zachce. Potřebujete pouze vhodný povrch – ideálně písek, ale jde hrát téměř všude.
Gorodky
Ruská společenská hra vhodná pro všechny věkové kategorie, známá mj. z animovaného seriálu Jen počkej, zajíci!. U nás se na ni tak trochu zapomnělo, což je škoda, protože má svoje kouzlo.
Historie této společenské hry sahá do dávné historie. Podle některých pramenů ji hráli už Slované v období středověku. Hra gorodky si získala své příznivce z řad světově známých osobností. V minulosti ji s oblibou hrávali například Nikolajevič Tolstoj či Vladimir I. Lenin. Přestože zájem o hru upadá, gorodky nejsou známé jen v Rusku, s hráči se setkáte i ve skandinávských či pobaltských zemích.
Princip hry
Hraje se venku, nejlépe na hřištích, a jediné, co k ní potřebujete, jsou dřevěné pálky, kterými srážíte pět dřevěných válečků (gorodků) sestavených do různých pozic (přehled sestav najdete na internetu). Vítězem se stává hráč nebo tým, který použije k zasažení figur nejmenší počet pálek.
Cílem hry je rozestavěné dřevěné válečky vytlačit z hrací plochy čtverce, a to pomocí cca metr dlouhé dřevěné palice. S ní se hází ze dvou stanovišť, nejvzdálenější je umístěno 13 metrů od čtverce s válečkami. Jednotlivé figury se rozmístí na přední část čtverce o délce strany 2 metry. Tomuto čtverci se říká gorod, v překladu město. Podle toho si také ruská hra získala své pojmenování gorodky.
Krocket Kroket
Kroket je oblíbená a zábavná venkovní (rekreační nebo sportovní) hra pro celou rodinu nebo partu kamarádů, která se hraje na travnatém terénu - zahradě, hřišti nebo také na kurtu. Dá se říci, že kroket je kombinace golfu, kulečníku a šachové strategie.
Princip hry
Hra spočívá v tom, že se dřevěnou holí (palicí) posouvají koule skrz branky směrem k obracecímu kolíku a zpět ke startovacímu kolíku. Součástí vybavení je plánek kroketového kurtu s naznačeným pořadím průjezdů branek s vyznačenými startovními čarami. Kurt je obdélníková travnatá plocha o rozměrech 32 na 25,6 m. Kurt může být i menší, ale musí se zachovat poměr stran.
Na kurtu je rozestavěno šest 10 cm vysokých branek a cílový kolík ve středu hřiště vyčnívající o 45 cm. Hrací koule jsou modré, černé, červené a žluté. Branka, na níž koule jede, je označena stejnobarevným kolíčkem. Hole skládající se z násady a kladiva jsou dřevěné nebo z obdobného materiálu. Kladiva jsou symetrická s plochými, rovnoběžnými koncovými stranami