Letos naposledy: Konec střídání letního a zimního času se blíží
Každý rok na konci března a října posouváme hodinky, už to bereme skoro jako rituál. Je ale ono "otáčení" na letní čas prospěšné? A dočkáme se zrušení, po kterém mnoho z nás tak hlasitě volá?
Zase bude změna, ale jak?
Také si pravidelně pokládáte tuto otázku a přemýšlíte, jak správně nastavit hodinky, abyste tentokrát nestáli na zastávce o hodinu dříve? Máme pro vás jednoduchou radu, jedná se vlastně o mnemotechnickou pomůcku.
Ručičky hodinek posouváme o hodinu na jaŘe dopŘedu, v Zimě doZadu!
S touto poučkou již hodiny špatně nenastavíte, většina z nich (především v televizích a mobilních telefonech) je již navíc automatizovaná a se změnou času počítá.
Historie změny času
Zimní čas je překvapivě špatný. Neberte nás za slovo - nevnucujeme vám to, že jej máme ponechat jako jediný! Mylný je především jeho název, který je oficiálně pojmenován jako Standardní středoevropský čas (SEČ). Autorem novinky zvané "Letní čas" byl anglický stavitel William Willett. Tehdejší společnost ji přijala a to hned z několika důvodů, které si můžete přečíst v přehledných bodech níže.
- Ekonomický pohled - úspora energie díky delšímu světlu v létě a také možnost déle pracovat venku.
- Společenský pohled - je jednoduše příjemné mít déle světlo.
- Snížení kriminality - trestná činnost se opravdu páchá lépe za tmy, než za světla.
- Zkvalitnění obchodu se západem - západní státy, jako je například Německo a Francie, většinou preferují právě letní čas.
A jaké jsou výhody pro ponechání zimního času?
- Jde o tradiční čas, který byl ještě před rokem 1916.
- Pět měsíců v roce budou sluneční paprsky i před pátou hodinou ranní, což je ideální pro ty, kdo musí brzo vstávat.
- Podle odborníků je přínosnější pro náš přirozený bioritmus a vnitřní hodiny.
Shodnout se, nebo nechat současný stav?
Celá společnost se jen těžko shodne na tom, který čas bychom si měli ponechat. Argumenty pro změnu jsou ale jasné a plynou přinejmenším ze zdravotních důvodů. Lidé jsou při změnách času často zmatení a dělají chyby, vzniká také větší množství dopravních nehod a problémy mají také psychicky a fyzicky slabší jedinci.
Hodně lidí v tomto období pociťuje zhoršený spánek, osoby trpící na migrény pro změnu také zhoršený stav v tomto směru. Přetáčení času mívá i společenské dopady. Ty mohou být v podobě pozdních nástupů do práce, odkládání či zameškání pracovních schůzek, nebo dohadů na pracovišti. Často totiž nastává situace, kdy je některá směna pracovníků v zaměstnání o hodinu déle zadarmo, nebo naopak končí dříve oproti jiným dnům.
Evropská unie se neshodla
O celoevropském sjednocení v tomto ohledu se intenzivně jednalo před pandemií COVID. Jednotlivé státy se ale neshodli na tom, jaký čas zachovat. Česká republika tak v roce 2021 rozhodla, že zachová střídání času na dalších pět let. O dalším postupu se tedy můžeme i nadále přít a dohadovat.
Pro jakou variantu byste hlasovali vy?