Ako správne sa starať o izbové rastliny?

Ako správne sa starať o izbové rastliny? Foto: Komerční sdělení
Publikováno:
Komerční článek
3 min

Dnes má mnoho lidí ve svých domech nebo bytech květináče s rostlinami. Je to zcela normální, protože většina lidí má ráda něco živého. Péče o rostliny však může být příjemnou činností pouze tehdy, pokud přesně víme, co je třeba udělat. Některé rostliny velmi rády přijímají vodu, jiné ne, některé potřebují hnojení, zatímco jiné se bez něj obejdou. K tomu, abychom mohli mít „domácí zahrádku“, jsou zapotřebí nejen dovednosti, ale také znalosti.

Pokud se rozhodnete pro nákup izbové rastliny, můžete tak učinit ve specializovaném internetovém obchodě. Pokud chcete, aby rostly naplno a byly vždy krásné a zdravé, budete si muset nastudovat některé podmínky pro jejich pěstování. Péče o květináče v zásadě není příliš náročná a nevyžaduje mnoho času, ale je důležité nevynechat potřebné kroky.

Jaká jsou hlavní pravidla, která je třeba vzít v úvahu?

Každá pokojová rostlina vyžaduje individuální přístup. Lepší a správnější je nejprve několik dní po zakoupení pozorovat půdu a stav rostliny. Základním pravidlem je vyhnout se extrémům. Například většina pokojových rostlin nepotřebuje nadměrnou zálivku ani přílišné vysychání, nadbytek slunečního světla nebo naopak tmu. Všechny tyto faktory mohou být pro rostlinu zničující.

Pokud si chcete pořídit rostliny, které jsou méně náročné na péči, můžete navštívit specializované webové stránky https://www.onlinezahrady.sk/, kde najdete širokou nabídku různých druhů rostlin. V každém případě existují určitá pravidla péče, která je důležité dodržovat. Mezi ně patří např:

  1. Dodržování teplotního režimu. Pokojovým rostlinám se nejlépe daří při vysokých teplotách. Je důležité, aby se teplota v bytě nebo domě pohybovala mezi +13 a +24 stupni Celsia. Tento teplotní rozsah je považován za optimální a vhodný pro pěstování exotických teplomilných rostlin.
  2. Světlo pro domácí zeleň. Aby rostlina rostla a vyvíjela se, musí mít zajištěny vhodné světelné podmínky. Můžete také použít umělé osvětlení. Celková denní doba osvětlení by měla být alespoň 12 hodin.
  3. Zavlažování. Mluvíme o vodě. Pro každou rostlinu je důležitá určitá vlhkost půdy. Proto je lepší nastudovat si specifika zalévání pro každý typ rostliny. Cibulnaté rostliny nemají rády přemokření, zatímco jiné rostliny potřebují zalévat každé 1-2-3 dny atd.
  4. Živiny. Hnojení rostlin je běžnou součástí péče o ně, proto je dobré hnojit rostliny přibližně jednou za 2-3 měsíce. Některé rostliny samozřejmě potřebují živiny častěji nebo méně často, v závislosti na jejich druhu.

Nejlepší je, když je v letním období vlhkost vzduchu alespoň 50 % a v zimě přibližně stejná. Je také nutné občas odstranit zaschlé listy a okvětní lístky, rostliny postříkat a pohnojit půdu.