Mandle a jejich blahodárné účinky na lidské zdraví
Mandle jsou jedním z nejstarších a nejvýživnějších druhů ořechů konzumovaným po celém světě. Díky svému nutričnímu profilu a mnoha zdravotním přínosům jsou mandlová jádra často označována za "superpotravinu". Za ta léta si prošla mnoha formami zpracování a vy je tak můžete konzumovat v podobě, o které jste možná ani netušili.
Nutriční hodnoty mandlí
Mandle jsou bohatým zdrojem zdravých tuků, bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Konkrétně obsahují:
- Zdravé tuky: Mono- a polynenasycené tuky podporující zdraví srdce.
- Bílkoviny: Asi 21 g bílkovin na 100 g mandlí.
- Vlákninu: Asi 12 g vlákniny na 100 g mandlí podporující trávení.
- Vitamíny: Vitamín E, vitamíny skupiny B (B2, B3, B6, folát).
- Minerály: Hořčík, vápník, železo, zinek, fosfor, mangan.
Blahodárné účinky mandlí na zdraví
- Zdraví srdce: Obsažené mononenasycené tuky pomáhají snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu, a naopak zvyšovat hladinu dobrého HDL cholesterolu. Díky tomu mohou mandle přispívat ke snížení rizika srdečních onemocnění.
- Regulace hladiny cukru v krvi: Nízký glykemický index a obsažený hořčík napomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Pravidelná konzumace mandlí může být prospěšná pro diabetiky nebo osoby s rizikem vzniku cukrovky.
- Podpora mozkové činnosti: Koncentrace riboflavinu a L-karnitinu přispívá ke zlepšení paměti a kognitivních funkcí. Další antioxidanty pak chrání mozkové buňky před oxidačním stresem.
- Zdravá pokožka a vlasy: Vitamín E a antioxidanty chrání pokožku před poškozením způsobeným UV zářením a znečištěním. Pravidelná konzumace mandlí tak může přispívat k zdravějším a silnějším vlasům.
- Podpora trávení: Vysoký obsah vlákniny v mandlových jádrech podporuje zdravé trávení a může pomoci předcházet zácpě. Stejně tak preventivně podporuje růst prospěšných střevních bakterií.
- Zdravé kosti: Mimo jiné jsou významným zdrojem vápníku, hořčíku a fosforu nezbytných pro zdraví kostí a zubů. Vyjmenované minerály pomáhají předcházet osteoporóze a udržují silné kosti v těle.
Formy konzumace mandlí
Mandle lze je konzumovat v mnoha různých formách. Mezi ty nejoblíbenější patří:
- Syrové mandle: Nejjednodušší způsob konzumace mandlí. Ideálně se slupkou, která obsahuje mnoho prospěšných živin.
- Pražené mandle: Plody můžete i opražit na sucho nebo s trochou soli či koření pro zlepšení chuti. Následně je můžete přidat třeba do salátů nebo opět sníst samostatně jako pochoutku.
- Mandlová mouka: Mouka z mandlí je ideální pro bezlepkové pečení. Můžete ji použít na výrobu koláčů, sušenek nebo palačinek.
- Mandlové mléko: Oblíbená alternativa ke kravskému mléku vhodná pro osoby s intolerancí na laktózu nebo pro vegany. Mandlové mléko lze použít do smoothie, kávy nebo jako základ pro různé recepty.
- Mandlové máslo: Pokud jste ho ještě nezkoušeli, vyzkoušejte. Mandlové máslo je výbornou pomazánkou, jenž vás překvapí jsou skvělou chutí. Mlsejte ho samotné nebo přidejte do dezertů při vaření či pečení.
- Mandlový olej: Mandlový olej se využívá pro vaření i jako kosmetický přípravek. V kuchyni ho můžete použít na dochucení salátů nebo na smažení.